Shiru Shogun – aka. Cube U30GT – recenzja


Shiru Shogu is rebranded Cube U30GT and because there is a lot of reviews for that tablet and becuase Shogun is available only in poland (as far as I know) I will write this review in my native language.

Od pewnego czasu, a dokładniej od zakupu fatalnego GoClever T75, który 90% czasu, jaki go posiadam, spędza w serwisie, zacząłem szukać alternatywnego rozwiązania. 7 cali jest atrakcyjne z trzech względów, tj. cenowo, z powodu mniejszych rozmiarów oraz oczywiście wagi, jednak płacimy za to czytelnością ekranu, dlatego też tym razem swoje poszukiwania zawęziłem do 10’cio calowego tabletu. Ponieważ budżet jaki przeznaczyłem na zakup tabletu był stosunkowo ograniczony, do około 280$ / 1000zł, dlatego nie brałem pod uwagę topowych produktów na rynku. Z pomocą w takich sytuacjach, zresztą jak zawsze, przychodzą „zamienniki” od naszych wschodnich sąsiadów.

Przy wyborze tabletu zwracałem uwagę na jego wydajność, co było moim drugim wyznacznikiem, tuż za ceną. Na rynek, od około marca / maja tego roku, wszedł procesor firmy RockChips, tj. RK3066 i to co go wyróżnia od konkurencji to dwa rdzenie CPU i aż cztery rdzenie GPU. W czerwcu/lipcu na rynku było już dostępnych kilka tabletów z tym procesorem a oba powyższe kryteria spełniało kilka, ja brałem pod uwagę dwa tj. Cube U30GT i Yuandao N101. Tablety te można było sprowadzić z Chin za około 880-950zł (w zależności od sklepu) bez cła. Z zakupem bezpośrednio z Chin wstrzymałem się, co okazało się trafnym posunięciem, ponieważ na polskie pułki sklepowe trafił tablet Shogun. Jest to Cube U30GT wydany pod inną nazwą, o numerze modelu T-131.

Fakt, że jest on dostępny bezpośrednio w Polsce z 12 miesięczną gwarancją (gwarancja obejmuje całe urządzenie, tzn. wliczając w to baterię i ekran) zaważył na mojej decyzji.

 

Kilka słów wstępem:

Tablet posiadam już od ponad miesiąca, ten artykuł pisałem przez ten czas i jest kumulacją moich uwag i wrażeń podczas użytkowania, dlatego część tego artykułu jest zbiorem pierwszych wrażeń, a część już wywarzoną opinią po miesięcznym użytkowaniu. Moje porównania bazują względem dotychczasowo posiadanych tabletów i niestety nie mogę porównać jakości wykonania do np. iPada czy Asus Transformer’a ale staram się patrzeć na jakość bardzo obiektywnie.

Starałem się utrzymać cały tekst w przyjaznym dla „szarego” użytkownika języku opisując poszczególne testy czy znaczenie synonimów.

Specyfikacja:

Procesor: Cortex A9 Rockchip 3066 (2 rdzenie, 1.6 GHz)
Pamięć: 1024 MB DDR3
Pamięć wbudowana: 16 GB
Wyświetlacz: 10,1″
Typ ekranu: Dotykowy, pojemnościowy (10-cio punktowy), IPS, Gorilla Glass
Rozdzielczość: 1280 x 800
Karta sieciowa: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth: Tak 2.1
Akumulator: 7200 mAh (2 x 3600mAh)

Zakup:

Zakupu dokonałem poprzez Internet bezpośrednio w sklepie. Pozytywnie zaskoczył mnie sposób dostawy, tj. przesyłka kurierska typu „Express Saver” – doręczenie następnego dnia roboczego i tak faktycznie było, w przeciągu 24 godzin trzymałem urządzenie w dłoniach. Dodam dodatkowo, że „załapałem” się na promocję, w której wysyłka była gratis jak i „obniżka” w wysokości 50zł, co razem dało całkowity koszt zakupu tego tabletu w wysokości 849zł. Jest to taniej niż znaleziona przez mnie najtańsza oferta importu bezpośrednio z Chin.

 

Pierwsze wrażenia:

Tablet prezentuje się bardzo przyzwoicie. Wersja jaką ja otrzymałem posiada biały tył i czarny front. Folia ochronna znajduje się na ekranie jak i na tyle urządzenia. Trzymając go ma się wrażenie, że jest solidnie wykonany, chociaż po tygodniu lub dwóch dało się już zauważyć „luzy” po bokach przy mocniejszym ściśnięciu. Oczywiście jest to bardzo minimalne i „odczuwalne” tylko przy mocniejszym, a nawet mocnym, naciśnięciu. Najprawdopodobniej pod wpływem ciepła plastik, jak i metalowa obudowa, pracuje i stąd ten efekt. Również po pewnym czasie wystąpił efekt pływania ekranu przy mocniejszym ściśnięciu tabletu po bokach. Jest to widoczne tylko po prawej stronie, trzymając tablet w „naturalnej” pozycji, tj. kiedy w lewym górnym rogu znajdują się przyciski. Nie przeszkadza to w pracy i możliwe, że jest wynikiem zbyt mocnego skręcenia stelaża.

Muszę tutaj nadmienić, że spotkałem się z wieloma opiniami, odnośnie Cube U30GT sprowadzanego z Chin, na temat kiepskiej jakości wykonania tego urządzenia ale w moim przypadku otrzymany model nie posiadał żadnych rys czy też innych fizycznych defektów (oprócz w/w). Również muszę napisać tutaj, że sporo osób na forach internetowych narzeka na inne, poważniejsze przypadłości, jak np. bad pixele, błędy panelu dotykowego podczas ładowania czy samoczynny brick tabletu po dniu użytkowania. Nie wiem czy jest to spowodowane sposobem transportu z Chin, czy może słabym „quality check” w firmie. Oczywiście nie można stwierdzić procentowo jaki jest stosunek wadliwie działających urządzeń do pozbawionych wad z prostej przyczyny, że zadowoleni klienci po prostu używają tabletu i nie raportują, że dany model działa. Te obawy były również jednym z powodów dla których zdecydowałem się na zakup w Polsce tego tabletu, a nie sprowadzenie go bezpośrednio z Chin – 12 miesięczna gwarancja na matrycę i baterię (6 w przypadku sprowadzenia) oraz relatywnie niski koszt transportu podczas ewentualnej wymiany (do Chin jednak spory kawałek drogi) wygrały. Na Internecie jest mało materiału odnośnie Shoguna, ponieważ jest on nowym produktem, ale dało się już zauważyć głosy, że w sklepie prezentowane były modele np. z niemożliwością podłączenia się do udostępnianej sieci poprzez telefon, natomiast drugi model już nie miał z tym problemu. Potwierdza to słabą, a może i całkowity brak, kontroli jakości wychodzących z fabryki modeli.

 

Wydajność:

Jest to jedna z mocniejszych stron tego tabletu. Zastosowany procesor to relatywnie nowa konstrukcja, która zawiera w sobie dwa rdzenie CPU i aż cztery rdzenie GPU. Rk3066, bo taka jest nazwa tego procesora, jest taktowany zegarem o prędkości 1.6GHz. Według danych technicznych, które wyciekły do Internetu, procesor ten powinien pracować z częstotliwością 1.5GHz a 1.6GHz jest „lekkim” podkręceniem. Informacje te są oczywiście według dostępnego datasheets dla tego procesora i możliwe, że już stosowana jest kolejna iteracja o zwiększonym taktowaniu.

Tak mocne CPU pozwala cieszyć się płynną pracą urządzenia w takich zastosowaniach jak przeglądanie stron WWW, granie w gry 3D czy odtwarzanie multimediów.

 

CPU info:

/proc/cpuinfo

Processor            : ARMv7 Processor rev 0 (v7l)
processor            : 0
BogoMIPS            : 2399.21
processor            : 1
BogoMIPS            : 2399.21
Features            : swp half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3
CPU implementer            : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant            : 0x3
CPU part            : 0xc09
CPU revision            : 0
Hardware            : RK30board
Revision            : 0000
Serial               : 0000000000000000

Testy:

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na ICS 4.0.4 oficjalny ROM 1.03 zmodyfikowany (root, usunięcie zbędnych Ch aplikacji i wprowadzenie własnego build.prop). Od pewnego czasu jest już dostępny Jelly Bean 4.1 ale u mnie, podczas testowania pierwszego ROM’u wydanego dla wersji H, wystąpił problem związany z orientacją ekranu. Problem polegał na tym, że ekran po wyłączeniu opcji „Auto rotate” wracał do stanu poziomego, a nie ostatnio / aktualnie używanego. Nie wiem czy w obecnej wersji dalej występuje ten problem, ponieważ obecnie jestem zadowolony z ustawień jakie mam na ICS’ie i nie chcę jeszcze przechodzić na JB. Oczywiście JB wprowadza wiele usprawnień, głównie do podsystemu graficznego, więc wyniki prezentowane przez mnie mogą odbiegać od tych jakie są osiągane na JB.

 Test SunSpider (wersja 0.9.1):

Jest to test badający szybkość obsługi JavaScript’u. Jest on zależny w głównej mierze od silnika użytego w danej przeglądarce. Badając porównania przy tej samej przeglądarce możemy mniej więcej zobaczyć w jaki sposób każe z urządzeń sprawuje się podczas rzeczywistego przeglądania stron WWW.

Ten test nie jest faktycznym wyznacznikiem szybkości danego urządzenia ale szybkością implementacji (w tym i optymalizacji) silnika obsługującego JavaScript dla danej przeglądarki.

 

Cube U30GT / Shogun AMD 2.2GHz 4200+ (FF 14.0.1) Asus Transformer Asus Transformer Prime Ipad1 / Ipad2 /Ipad3
Stock / Wbudowana Opera Mobile FF beta
2050.4ms 1495.4ms 1379.5ms 414.7 ms 2273.3 ms -2163 ^3 1978.1 ms – 1707.3 ms ^1^3 3261 ^2 / 2097 ^2
/1794 ^ 3

 

Test Geekbench (wersja 2.3.5 Express):

Test dostępny praktycznie na każdą platformę testujący wydajność procesora jak i pamięci (bez GPU – tj. karty graficznej). Wykonywany jest szereg procedur z wykorzystaniem jednego a następnie wielu wątków tj. wszystkich dostępnych rdzeni. Testowe procedury, to między innymi kompresja, dekompresja, szyfrowanie, rozmycie obrazu itd.

 Geek bench

Szczerze powiedziawszy, to wynik tego testu mnie zaskoczył ponieważ RK3066 wypadł bardzo dobrze. Specjalnie sprawdzałem poszczególne testy i dla przykładu porównałem go z innymi urządzeniami w teście rozmycia obrazu (Blur Image – wybrałem do porównania tutaj ten test dlatego, że jest on wysoce podatny na wielowątkowość):

 

Samsung Galaxy S III Exynos 4412 Quad (4rdzenie @ 1.4 GHz) – ARMv7
single-core scalar 2330 – 1.84 Mpixels/sec
multi-core scalar 9288 – 7.30 Mpixels/sec

 

Shogun/Cube U30GT – Rk3066 (2rdzenie @ 1.6 GHz) – ARMv7
single-core scalar 2711 – 2.15 Mpixels/sec
multi-core scalar 5398 – 4.24 Mpixels/sec

 

iPad (3rd Generation) Apple A5X @ 1.00 GHz 2 rdzenie – ARMv6
single-core scalar 2240 – 1.77 Mpixels/sec
multi-core scalar 4483 – 3.53 Mpixels/sec

 

Asus Transformer Prime TF201 @ 1.6 GHz
single-core scalar 2682 – 2.12 Mpixels/sec
multi-core scalar 10539 – 8.29 Mpixels/sec
Asus Transformer Prime TF201 @ 1.8 GHz
single-core scalar 2889 – 2.29 Mpixels/sec
multi-core scalar 10537 – 8.28 Mpixels/sec

 

AMD Athlon 64 X2 4200+ @ 2.21 GHz 2 rdzenie, WinXP
single-core scalar 4564 – 3.61 Mpixels/sec
multi-core scalar 9117 – 7.17 Mpixels/sec

 

Czyli test potwierdza faktyczny stan, tj. RK3066 jest taktowany wyżej w porównaniu do Tegra 2 / A5X, więc w zadaniach jednowątkowych przewyższa, natomiast w zadaniach wielowątkowych, zwłaszcza w porównaniu z Tegra3, jest słabszy o prawie 200%, co uwydatnia różnicę pomiędzy 2 a 4 rdzeniami CPU.

Przykładowe zestawienie testów, wybierałem testy z najwyższym wynikiem jaki zauważyłem w 2-3 pierwszy stronach:

Shogun/Cube U30GT vs iPad3

Shogun/Cube U30GT vs Samsung Galaxy S III

Shogun/Cube U30GT vs ASUS Transformer Prime TF201 (overclock Tegra 3 @ 1.8 GHz)

Shogun/Cube U30GT vs ASUS Transformer Prime TF201

Shogun/Cube U30GT vs ASUS Transformer Prime TF101 (overclock Tegra 2 @ 1.7GHz)

Shogun/Cube U30GT vs ASUS Transformer Prime TF101

Link do rezultatów z mojego testu, na ROM’ie 1.03 ICS 4.0.4

 

Test Linpack (wersja 1.2.8):

Ten test prezentuje wydajność CPU.

 Shogun / Cube U30GT:

(średnia z 10 uruchomień)

Jeden wątek: 61,0195 MFLOPS

Wiele wątków: 92,2531 MFLOPS

 

Wyniki porównawcze są dostępne: http://www.greenecomputing.com/apps/linpack/linpack-by-device/

 

GLBenchmark (wersja 2.5):

Test przewidziany do testowania głównie GPU, czyli karty graficznej. Po premierze Tegra3 i słabych wynikach w tych testach Nvidia oznajmiła, że test ten nie jest przystosowany do wielowątkowości ich procesora (tj. nie wykorzystuje jej w pełni). Powstaje pytanie, czy jeśli tak faktycznie jest to czy inne gry zostały przystosowane aby w pełni wykorzystać Tegrę3? To z roli wyjaśnienia ponieważ RK3066 osiąga i w tym teście bardzo przyzwoite wyniki.

 

Test Shogun / Cube U30GT Asus Eee Pad Transformer TF101 Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 IPad 3
Egypt Classic (C16Z16) Onscreen 5839 frames 52fps 2776 frames 24.6fps 6082 frames 53.8fps 5960 frames 52.7fps
Egypt Classic (C16Z16) Offscreen 1080p 6628 frames 59fps 1429 frames 12.6fps 3806 frames 33.7fps 9877 frames 87.4fps

 

Ukazane tutaj testy to te które są obsługiwane przez Cube U30GT / Shoguna. Inne testy po prostu nie działają w tej wersji. Nie jestem pewny czy jest to wina samych testów czy też ograniczeń sprzętowych Mali-400MP.

 

GLBenchmark (wersja 2.1.5):

Test Shogun / Cube U30GT
GLBenchmark 2.1 Egypt Standard 5827 frames 52fps
GLBenchmark 2.1 Egypt High 5775 / 51
Egypt fixed time step 54714 / 52
Egypt off 11402 / 101
Pro standard 2588 / 52
Pro high 2588 / 52
Pro fixed time step 24130 / 52
Pro off 6072 / 121
swapbuffer 520 / 52
Uniform array test 6811000 vertices / sec | 52fps

 

Link to porównania testów na glbenchmark.com

 

Antutu (wersja 2.9.1):

 Total score: 7931

CPU: 4367

GPU: 1342

RAM: 1657

IO: 565

 

Quadrant Standard Edition (wersja 2.1.1):

Test ogólno wydajnościowy, porównanie wydajności CPU jak i GPU

 Total: 4484

CPU: 7834

Mem: 4474

I/O: 7244

2D: 862

3D: 2006

Quadrant shogun

 

Ekran:

Natywna rozdzielczość dla Shoguna to 1280×800, z czego użyteczne jest 1280×752 (menu Androida zabiera część ekranu). Ekran wykonany w technologii IPS ma świetne kąty widzenia, przy których nie zauważymy efektu zmiany nasycenia/barwy kolorów patrząc spod ukosa. Multitouch z 10’cio punktowym wykrywaniem jest więcej niż satysfakcjonujące. To wszystko chroni technologia „Gorilla Glass”, dzięki której ekran powinien być bardziej wytrzymały dzięki zastosowaniu mocniejszego materiału dla ochrony matrycy.

Często poruszany problem z przeciekiem podświetlenia w tym, przynajmniej w moim, modelu nie występuje.

To co mnie rozczarowuje w tym tablecie to ekran typu gloss. Powoduje to, że podczas używania tablet na zewnątrz zamiast ekranu mamy lusterko. Przy zwiększeniu jakości do maksimum jest bardzo trudno cokolwiek odczytać, a przy czarnym tle sytuacja jest jeszcze gorsza. Zdecydowanie nie jest to urządzenie do użytku zewnętrznego.

 

Dźwięk:

Shogun wyposażony jest w jeden głośnik umieszczony z tej samej strony co przyciski zmiany głośności, mniej więcej w połowie „wysokości” tabletu. Nie dość, że jest on cichy to jeszcze, nieszczęsne, umiejscowienie powoduje, że często jest on przysłaniany rękoma podczas trzymaniu tabletu.

Nie ma co tutaj się rozpisywać, dźwięk jest cichy, pozbawiony basów i zastosowanie korektorów nie rozwiązują tego problemu.

Dźwięk na słuchawkach jest dobrej jakości. Testowałem tablet z wykorzystaniem słuchawek Creative Aurvana Live i jakość jest przyzwoita. Natomiast podczas odsłuchu zdarzyło się słyszeć na nich trzaski i innego rodzaju zakłócenia. Są one słyszalne tylko przez ułamek sekundy. To „zjawisko” występowało tylko w momencie gdy przeglądałem udostępnione zasoby poprzez SMB. Wskazuje to na problem z interferencją / słabą izolacją.

Mikrofon jest dobrej jakości. Nagrywany dźwięk jest odpowiedniej głośności i czystości, ale oczywiście odsłuchu należy dokonać na zewnętrznych głośnikach / słuchawkach lub komputerze.

 Na Internecie już pojawiło się wideo prezentujące wymianę głośniczka na dwa w systemie stereo. Dla sprawnego majsterkowicza wymiana nie sprawi większych problemów jednak należy liczyć się z tym, że utracimy gwarancję oraz poniesiemy koszta zakupu głośniczków.

 

Sieć:

Tablet posiada obsługę WiFi jak i BlueTooth’a. Niestety tego drugiego nie testowałem ponieważ nie miałem takiej potrzeby.

Pobliskie sieci na WiFi wykrywane są poprawnie, pomimo, że posiadam w mieszkaniu wzmacniane ściany, który bardzo ładnie tłumią jakiekolwiek fale. Również, gdy ilość pasków zasięgu jest mała, osiągam prawie pełną szybkość łącza co pozytywnie zaskakuje.

Uwaga odnośnie działania: niektóre osoby miały problem z WiFi. Następowało automatyczne rozłączanie od sieci, czy też brak możliwości ponownego połączenia. Według informacji rozwiązaniem jest wykorzystanie jakiegokolwiek urządzenie na BlueTooth. Chipset na płycie jest odpowiedzialny jednocześnie za WiFi jak i BlueTooth i połączenie poprzez ten drugi interfejs odblokowuje ten pierwszy. Nie wiem na ile jest w tym prawdy ale jestem zobligowany do wspomnienia o tym mankamencie.

 

Karta SD:

W tablecie wykorzystuję 32GB kartę SanDisk’a. Tak jak i u innych osób, tak i u mnie występuje problem z uszkodzeniem systemu plików gdy karta jest na Fat32. Na NTFS nie występuje ten problem.

 

Kamera:

Dostępne są dwie kamery, przednia i tylnia. Oferują one możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 2Mpixeli (1600×1200) i nagrywania wideo w SVGA (640×480). Tylna kamera wyposażona jest w lampę błyskową. Jakość zdjęć nie jest najgorsza ale zdecydowanie nie jest to urządzenie do przeprowadzania sesji fotograficznych. Wideo jest zgrywane z częstotliwością, około, 15fps co nie daje dobrego rezultatu.

 

Bateria:

Tablet wyposażony jest w dwie baterie, każda o pojemności 3600mAh, co daje nam 7200 mAh. Taka pojemność pozwala na cieszenie się tabletem podczas grania przez około 6 godzin, a przy przeglądaniu Internetu czy też innych mniej intensywnych zadaniach przez około 8 godzin.

Czasami zdarza się, że Android ma problemy z poprawną synchronizacją stanu baterii, co wprowadza w błąd o aktualnym stanie naładowania. U mnie taka sytuacja zdarzyła się około dwóch razy i po pewnym czasie wszystko powróciło do normy (przed ponownym ładowaniem). Oznakami jest np. monitowanie, że poziom naładowania baterii to 68% i to 68% pozostaje przez np. 2h pracy urządzenia a potem już normalnie spada w dół.

 

Aplikacje:

Nie spotkałem jeszcze żadnej gry z którą ten tablet by miał jakiekolwiek kłopoty. Dla przykładu GTA3 na maksymalnych detalach z muzyką działa płynnie.

 Skype – jest to jeden wielki zawód. Obraz jest przyciemniony dźwięk, nie dojść, że cichy, to jeszcze mikrofon wprowadza szum, który skutecznie uniemożliwia prowadzenie jakiejkolwiek wideo konferencji. Co dziwne, podczas wykorzystania Androidowego programu do nagrywania dźwięku nie słychać jakichkolwiek szumów. Możliwe, że jest to wina kodeków wykorzystanych przez Skype ale nie jestem pewny. Oczywiście po zainstalowaniu Skype’a dostaniemy komunikat, że ta aplikacja nie jest zgodna z tym tabletem, i niestety … ale komunikat ten jest prawdziwy. Nie testowałem najnowszej wersji na JB i nie wiem czy w/w objawy tam również występują.

 

Podsumowanie:

Tablet ten posiada kilka wad, dla jednych mogą się one wydawać barierą nie do przejścia, a inni po prostu je zignorują (np. dla mnie Skype jest zbyteczny).

Czy można go polecić? Jest bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ z jednej strony atrakcyjna cena i wyśmienita wydajność plasują te urządzenie w moim personalnym rankingu na pierwszym miejscu, z drugiej w/w wady sprawiają, że nadal mamy wrażenie, że jest to niestety Chińska jakość wykonania. Oczywistym jest, że przy tej cenie trzeba było na czymś zaoszczędzić i stąd np. niska jakość kamer.

Generalnie zawsze można wybrać się do filii sklepu i tam osobiście przetestować kupowany model, co zniweluje ryzyko ewentualnego rozczarowania.

 Ja osobiście używam tego tabletu codziennie i (jak na razie) jestem z niego zadowolony.

Za: Przeciw:
Cena Dźwięk
Wydajność Wysokie prawdopodobieństwo natrafienia na wadliwy model
Dostępność w Polsce Skype (nie da się przeprowadzić rozmowy / wideo konferencji z powodu zakłóceń)
12 miesięczna gwarancja Problemy z 32 GB kartą SD
16 GB wewnętrzne NAND
Android 4.1 Jelly Bean
8h na baterii

 

Mity:

Pojawiło się kilka sprzecznych informacji odnośnie samego Cube U30GT czyli opisywanego Shoguna. Jedna z nich mówiła, że model o numerze T-131 jest to tzw. Testowy model, który był tylko wysyłany do resellerów w celach testowych. Pozostałem modele, tj. W i H miały być odpowiednio [W]orld i [H]ongKong. Czyli przeznaczonymi na rynek światowy i lokalny. Pogłoski te zostały zdementowane i według nowych informacji wynika, że model W jest modelem tabletu pierwszej generacji, następna iteracja nosiła kodową nazwę H. Również według tych informacji model T miał by być najnowszą wersją. Różnica pomiędzy modelem W i H polegała na tym, że w tym drugim zastosowano lepszej jakości antenę do modułu WiFi co poprawiło jego zasięg. Według firmy X-Kom model Shogun jest modelem H.

Również pojawiły się głosy jakoby tan tablet nie posiadał ekrany z GorillaGlass. Twierdzenia te były oparte o fakt, że firma 51Cube nie jest listowana na stronie internetowej producenta GorillaGlass jako partnera / użytkownika tej technologii.

 

Kod źródłowy:

Tak jak większość Chińskich firm tak i 51Cube ma w głębokim poważaniu licencję GPL, która zobowiązuje ich do opublikowania wszystkich zmian jakie zostały wprowadzone do kernela, czyli mówiąc ogólnikowo do udostępnienia kernela który każdy może sobie skompilować samodzielnie.

Pytania zadana na ich bbs’ie pozostają bez odpowiedzi. Firma X-kom najprawdopodobniej jedzie na tym samym wózku co użytkownicy, czyli jest zbywana stwierdzeniem, że kod źródłowy nie odstali od RockChips (producenta SoC’a). Na e-maile, jak można się domyśleć, brak odpowiedzi.

 Jest to pogwałcenie licencji GPL i mnie osobiście wydaj się, że kod jest w posiadaniu 51cube, ponieważ od RockChips zamówili tylko płytę główną z procesorem a pozostałem komponenty, tj. wifi itd., są składane już w ich fabrykach.

 Obecnie walczę (z wiatrakami) o to aby kod źródłowy został udostępniony publicznie.

Przypisy:

1. http://www.theverge.com/2012/1/26/2727958/eee-pad-transformer-prime-with-ics-a-preview-of-android-4-0-on-a
2. http://www.macstories.net/news/test-shows-ipad-2-with-ios-4-3-incredibly-faster-than-ipad-1/
3. http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/iPad_3_-_test,_cena_i_opinie-4476/strona/17080.html

 

, , , , , ,

Comments are closed.