GoClever Tab T75 – my review


This model is mostly popular in my country, so I will write this review in my native language.

Nie tracąc czasu przejdę w kolejnych krokach do omówienia wrażeń po zakupie i z użytkowania tego tabletu.

Specyfikacja:

 • Procesor: TeleChips 8923 1,2GHz (Cortex A5, GPU Mali400)
 • OS: Android 4.0.3
 • RAM: 512MB DDR3
 • Flash: 4GB MLC NAND flash
 • Ekran: 7″ LCD TFT 800×480 pojemnościowy 5-krotny multidotyk
 • Połączenia sieciowe: Wi-Fi (802.11 b/g/n)
 • Obsługa 3G: zewnętrzny modem 3G (opcja)
 • Obsługiwane pliki systemowe: FAT, FAT32, NTFS
 • HDMI: 1x mini HDMI 1.3 FullHD
 • Czytnik kart: 1x micro SD HC 32GB
 • Wyjście audio: 1x mini jack 3.5 mm
 • USB: 1x micro USB 2.0 OTG
 • Port DC: DC 2 mm 5V 2A
 • Ładowanie przez USB: Nie
 • G-sensor: 360°
 • Kamera: front CMOS 0.3 Mpix
 • Głośniki wbudowane: Tak
 • Mikrofon: Tak
 • GPS: NIE
 • Tuner: NIE
 • Transmitter FM: NIE
 • Przybliżony czas pracy przeglądarka internetowa: –
 • Przybliżony czas ładowania baterii: 5 godzin
 • Bateria: 3000mAh li-polymer 3.7V
 • Warunki gwarancji (Goclever): 24 miesiące

Zakupy:
Tablet zakupiony w jednym z portali aukcyjnych i z tym nie było żadnego problemu, sklep przysłał kurierem starannie opakowany działający tablet. Moja radość nie trwała jednak długo, ponieważ okazało się, że tablet wyłącza się samoczynnie gdy działa na baterii. Nie pozostało nic innego, jak tylko oddać urządzenie na serwis.

Serwis:
Kolejnego dnia, zamówiony przez serwis, kurier odebrał urządzenie i pozostało mi czekać na naprawę.

Po 3 tygodniach ponownie zapukał do mych drzwi kurier z naprawionym tabletem. Wydawać by się mogło, że już wszystko będzie dobrze, oczywiście są to marzenia ściętej głowy…

Uradowany zabrałem się czym prędzej do przetestowania urządzenia, bateria była na poziomie 5% więc sięgnąłem do pudełka po ładowarkę… ładowarki nie było w opakowaniu!

Po ponownym kontakcie z serwisem okazało się, że faktycznie została ona u Nich. Cytując otrzymanego od GoClever e-maila: „Nowy element zostanie wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej w możliwie najkrótszym terminie.”.

Po dwóch tygodniach, ponieważ ładowarka nie została dostarczona, odpowiedź na mojego e-maila, z zapytaniem o stan realizacji, brzmiała: “Przepraszamy ale zapomnieliśmy wysłać” !!! (nawet nie staram się skomentować tego … )

Ładowarka dotarła po 3 dniach od ostatniego e-maila.

Całość trwała około 5 tygodni, w tym 2 tygodnie to oczekiwanie na ładowarkę.

Korzystając z okazji dodam, że dokładnie rok wcześniej zakupiłem i oddałem na serwis (wada powstała z mojej winy) tablet GoClever Tab i101. Czas „naprawy” (nic nie zostało naprawione) to 2 miesiące! Miałem wtenczas inne, ważniejsze sprawy na głowie, więc po prostu zignorowałem całą tą sytuację. Obecnie już wiem, że takie zachowanie serwisu jest normą.

Aby nie urazić firmy GoClever nie zamieszczę tutaj mojej opinii czy też konkluzji z moich doświadczeń z serwisem.

EDYCJA:

Kilka dni, po napisaniu tego artykuły, pojawiły się bad piksele na matrycy i tablet wylądował ponownie w serwisie. Naprawa wymiany ekranu trwała ponad 4tygodnie! Tym razem tablet powrócił z kompletem akcesoriów ale folia ochronna na ekranie była połowicznie postrzępiona!

Jest to mój ostatni zakup ponieważ GoClever jest dokładnie tym czym jest, tj. Chińska firmą, która wmawia, że ma serwis w Polsce (wymiana ekrany 4 tygodnie? naprawdę?) i prezentuje kulturę obsługi klienta, jak i jakość, znamienną dla wszystkich Chińskich firm, które sprzedają tanie [b]… zamienniki.

Użytkowanie:

W normalnych okolicznościach o sprawach takich jak ładowanie poprzez USB bym nie pisał, jednak biorąc pod uwagę sytuację opisaną powyżej wspomnę, że tablet nie obsługuje ładowania poprzez USB. Dodatkowo złącza wykorzystane w ładowarce to mini jack, tj. wielkości 2mm, co powoduje, że jest ono niekompatybilne np. z ładowarką od SuperPad i7 czy GoClever Tab i101, jest ono natomiast kompatybilne z ładowarkami do np. telefonów NOKIA. Problem jednak w tym, że urządzenie wymaga 2A a ładowarki, przynajmniej wersja którą ja posiadam, jest na 800mA. Urządzenie jest ładowane ale istnieje ryzyko spalenia ładowarki.

Również złącza USB są typu micro, co utrudnia w niektórych przypadkach, jak np. brak oryginalnego kabla, komunikację z innymi urządzeniami.

Jednym z głównych powodów, które zaważyły, w moim przypadku, na zakupie to wygląd. Design jest elegancki, ale jest to oczywiście kwestią gustu. Tył urządzenia nie jest gładki. Po środku znajduje się wylany/zaślepiony otwór na tylną kamerę, której nie ma. Otoczka wokół tego obszaru, która jest nieco wystająca, powoduje, że na gładkiej powierzchni tablet może się poruszyć podczas dotykania ekranu. Nie jest to szczególnie zauważalne czy też denerwujące ale jednak można przesunąć w ten sposób tablet dość łatwo.

Karta SD AData 16GB działa bez problemów. Solidne wykonanie nie powoduje, że karta zahacza o np. obudowę i wyjęcie jej nie stanowi problemu.

Tablet, po dłuższej pracy, potrafi się zagrzać od tylnej strony najprawdopodobniej w miejscu gdzie jest umieszczone GPU. Temperatura jest dość wysoka, ale nie jest to jeszcze parzenie.

Urządzenie posiada 4GB pamięci NAND. 1GB jest przeznaczony na system plus apk’i – wewnętrzna pamięć. 2.2 GB jako „SD CARD” – wewnętrzna pamięć. Reszta jest niedostępna.

Urządzenie to można zroot’ować co otwiera dodatkowe możliwości do np. zastosowania zewnętrznej karty SD jako „wewnętrznej pamięci – SD CARD”.

Wydajność:

CPU to dwurdzeniowy chip Cortex A5 z GPU Mali400. GPU, zwłaszcza w 3D, jest bardzo wydajne i pozwala na uruchomienie, i płynne działanie, praktycznie wszystkich dostępnych gier 3D na androida.

CPU: cat cpuinfo
Processor : ARMv7 Processor rev 1 (v7l)
BogoMIPS : 415.33
Features : swp half thumb fastmult vfp edsp thumbee neon vfpv3
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0xc05
CPU revision : 1
Hardware : m805_892x
Revision : 2000
Serial : 0000000000000000

AnTuTU Benchmark results (ver. 2.8):

Total score: 2798
RAM: 244
CPU Integer: 524
CPU float-point: 363
2D Graphics: 331
3D Graphics: 1038
Database IO: 220
SD card write: (2.8 MB/s) 28
SD card read: (5.0 MB/s) 50

Tak jak testy pokazują wydajność nie jest najgorsza. Wynik w 3D na poziomie 1038 punktów jest więcej niż zadowalający dla graczy. Reszta wyników troszkę rozczarowuje, ale nie można oczekiwać wszystkiego od urządzenia za 399zł.

W praktyce aplikacje działają zadowalająco. Przeglądarki internetowe potrafią w niektórych przypadkach, gdy strona posiada wiele elementów flash, lekko zwolnić (zakładając, że flash jest domyślnie włączony).

WiFi:

W porównaniu z moim drugim tabletem T75 wypada znakomicie. Nie tylko łapie mój główny router ale również sieci w sąsiedztwie.

Dźwięk:

Moc głośników jest zadowalająca, potrafią zagrać głośno.

Ekran:

Jest pojemnościowy 5-cio dotykowy. Kąt widzenia jest zadowalający, nie ma charakterystycznego odwrócenia kolorów przy większym kącie patrzenia.

Podsumowanie:

Urządzenie powinno zadowolić większość osób, które szukają małego tabletu z możliwością uruchomienia gier 3D. Od strony sprzętu nie mam większych zastrzeżeń, natomiast jeśli chodzi o serwisowanie… Właśnie ze względu na sposób w jaki serwis traktuje klienta nie mogę polecić tego tabletu z czystym sumieniem.

24.VI.2012.

, , , , , ,

Comments are closed.